JAK ODNALEŹĆ SIEBIE W TRUDNYCH, ŻYCIOWYCH CHWILACH?

UDOSTĘPNIJ NA:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedIn
Zdjęcie: photo credit: Leah Makin Photography via photopin cc

Zdjęcie: photo credit: Leah Makin Photography via photopin cc

 

Ty nie jesteś Emocją, a Emocja nie jest Tobą. Emocja jest Reakcją, Chwilą, a czas jej żywotności zależny jest od Ciebie.

– Powiesz, że „jesteś Smutny”

– a ja Cię zapytam: „Kim więc jest Smutek?”

– Ty spojrzysz na mnie dziwnie mówiąc: „Nie rozumiem, przecież mówię, że jestem smutny”

– A ja jestem Ola, więc skoro Ty jesteś Smutny, kim zatem jest Smutek? Czy jesteś tego na 100% pewny, że jesteś Smutny? Bo Smutek to chwilowa nakładka, którą obecnie WYBIERASZ. Ty nie jesteś Smutkiem, bo gdyby tak było, byłbyś Chwilą.

– Jak to możliwe?

Czy cały czas jesteś smutny?

– No nie

Więc smutek jest chwilowy, jest wspomnianą wcześniej Chwilą, a skoro Ty nie jesteś chwilowy, więc też nie jesteś Smutkiem, prawda?

– Hm… no tak, ale… co mam zrobić z tym odczuciem?

– Wypuść je, bo tak długo jak identyfikujesz się z nim, tak długo dajesz jemu moc nad sobą. Im dłużej trzymasz daną myśl przy sobie, tak długo ona będzie kierowała Tobą, rodząc takie, a nie inne emocje. To myśl jest matką emocji, nie Ty… Ty możesz jedynie pretendować do bycia matką, ale w tym przypadku nigdy nią nie zostaniesz.

– Brzmi to trochę kontrowersyjnie, ale… sporo w tym jest racji

Wszelkie zmiany budzą emocje. Jak poradzić sobie z nimi?

Są osoby, którym pomaga wykrzyczenie się, ok róbmy tak, ale na uboczu, w miejscu, w którym nie słyszą nas inni. Bo krzycząc wzajemnie na siebie tak naprawdę zamykamy przepływ wewnętrznej energii stawiając mur, który później musimy rozbrajać. Energia, która wówczas się wytwarza wpływa na nasze samopoczucie oraz otoczenie.

Tak naprawdę każdego dnia wzbudzamy emocje i emocjonujemy się. Pewność siebie to też emocje, bo w jednej chwili możesz sprawić, że podładujesz siebie do takiego stopnia, iż nikt i nic nie będzie w stanie Cię powstrzymać. Twoje pragnienia sprawią, że zrobisz wszystko, aby osiągnąć to, co sobie postanowiłeś.

Co można zrobić, aby podładować swoje emocje, więc i pewność siebie?

 • Magia lustra polega na tym, że odbija przyszłą wizję Ciebie, o ile zostanie jej to przedstawione. Dlatego też każdego dnia stań przed lustrem, mów do siebie jakim jesteś wspaniałym i wartościowym człowiekiem, co dokonałeś i czego chcesz dokonać. Zamknij oczy, wyobraź sobie siebie w roli, o której marzysz. Następnie otwórz oczy i ujrzyj tego człowieka.
 • Nie należy bać się uśmiechać do obcych, zagadywać ich na ulicy pytając chociażby na początek „która jest godzina?”. Takie, wydawałoby się małe kroki wnoszą bardzo wiele.
 • Jeśli lubisz spacery, bo ja lubię, to znajdź sobie inną trasę, to już jakaś zmiana i sposobność poznania nowych ludzi. Będąc w mieście warto wejść i odwiedzić nowy lokal, miejsce, bo i tam są osoby, które czekają na Twój uśmiech, na to, aby Cię poznać. Łamiemy w ten sposób strach sprawiając, że z dnia na dzień staje się on coraz słabszy, bo my stajemy się coraz silniejsi i pewniejsi siebie.
 • Wewnętrzna modlitwa i afirmacja, a także – wydawałoby się banalna, ale jakże ważna – postawa ciała. Popracuj nad poprawą swojej postawy: wyprostuj się, pierś do przodu, głowa wysoko i patrz prosto przed siebie.

Ćwicz to każdego dnia, aż stanie się to twoim nawykiem, a zobaczysz zmianę, nie tylko w swoim zachowaniu, ale i spojrzeniach innych osób. Zaczniesz być odbierany jako człowiek opanowany, pewny siebie i zdecydowany.

Co pomaga przetrwać w trudnych, życiowych chwilach?

Trudne chwile, czyli jakie? Każda sytuacja jak i osoba wymaga innego podejścia. Poniżej kilka, sprawdzonych propozycji:

1. Otwórz swój umysł na ludzi i na świat. Nie zamykaj się na naukę, bo im więcej wiesz, tym mniej potrzebujesz. Wiedza potrafi zastąpić rzeczy materialne. Jednakże pamiętaj, że wiedza jest ograniczona, ale wyobraźnia nigdy!

2. Szczęście to stan umysłu. Nikt nie nakaże Ci być smutnym, czynisz to Ty sam sobie, więc wybierz uśmiech i radość

3. Bądź odpowiedzialny i nie obwiniaj świata oraz innych ludzi o to, co masz i co Cię spotkało. Odpowiedz sobie na pytanie: co zamierzam z tym zrobić?

4. Zgódź się na rzeczywistość – na Tu i Teraz. Ciesz się tym, co robisz. Zamieniając obowiązki w swój koszmar okradasz tak naprawdę część swojego życia ze szczęścia.

5. Strach ma wielkie oczy. Pamiętaj, że gdy się boisz wówczas odczuwasz strach, a jest on wynikiem tego, co stworzył Twój umysł. Niektórzy boją się burzy, a inne osoby akceptują jej istnienie, a to sprawia, że strach mija. Wybór należy do Ciebie, bo nad strachem można zapanować, gdyż jest on wytworem naszego umysłu

6. Dbaj o siebie, o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Bądź komunikatywny, otwieraj się na nowych ludzi i miejsca, uśmiechaj się uwalniając hormon szczęścia. Medytuj, pozwól sobie na chwile wyciszenia i zagłębienia w swoje wnętrze, bo tylko tam tak naprawdę odnajdziesz odpowiedzi na każde pytanie, tam odnajdziesz siebie i sens swojego życia.

7. Nigdy nikomu nie pozwól zrobić z siebie ofiary, ani osłabić się psychicznie. Pozwalając na coś takiego wyrządzasz sobie i swoim bliskim wielką krzywdę. Kto powiedział, że nie możesz być szczęśliwy? Kto stwierdził, że jest już za późno? O tym decydujesz tylko i wyłącznie Ty!

8. Największe bogactwo mieszka w Tobie i tego Ci nikt nie odbierze. Nawet w obliczu śmierci zabierzesz je ze sobą, nie żadne domy, samochody, miliony na koncie. Każdy marzy o bogactwie, ale najpierw musi się ono zrodzić w Tobie, musisz je zrozumieć i przyjąć do siebie. Pozwolić, aby przepełniło Ciebie mentalnie. Są różne oblicza bogactwa i żadne z nich nie jest mniej wartościowe od drugiego – pamiętaj o tym

9. Zaakceptuj siebie, swoją fizjonomię, każdy centymetr swojego ciała. Zaakceptuj i pokochaj siebie, bo szanując swoją osobę będziesz potrafił szanować innych ludzi, bo doceniając to, co już masz, będziesz gotowy na NOWE w swoim życiu

10. Oczyść swój umysł z wszelkich brudów, obmyj go, pozostawiając tylko pozytywne myśli. To myśli kształtują człowieka i jego życie, nie świat i otocznie. Twierdząc, że jesteś nikim – dokonujesz wyboru, więc wybierz szczęście, miłość i spełnienie

11. Powiedz sobie: MOGĘ LATAĆ! Bo możesz! bo życie to piękny lot, którego jesteś pilotem.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedIn

29 thoughts on “JAK ODNALEŹĆ SIEBIE W TRUDNYCH, ŻYCIOWYCH CHWILACH?

 • Początkowy dialog daje sporo do myślenia. Musiałem dobrze się skupić, aby zozumieć esencje tej rozmowy. Fajne, proste i jakże życiowe przykłady dot. pewności siebie i radzenia sobie z emocjami. Niby takie oczywiste i proste, a jednak… 😉 dzięki, pozdrawiam.

  • Dziękuję również Pablo za Twoją wizytę, komentarz i… właśnie esencja jest najważniejsza, nie żadna forma, nazwa, określenie. To, co w środku odkrywa punkt odniesienia i dalszego postępowania 🙂 Pozdrawiam.

 • No tak, łatwo powiedzieć – pokochaj swoje ciało, zaakceptuj się. Kiedy ja stosuję przerózne diety i z małym efektem. Chciałabym latać z radości, że w końcu udało mi się, ale kiedy patrzę na siebie w lustrze, to samam siebie nie lubię, a co dopiero z myślami jak patrzą na mnie inni 🙁 ech….

  • Alino,
   Dopóki patrząc na siebie będziesz widziała „Kogoś”, kogo nie lubisz, nie szanujesz. Dopóki nie ujrzysz siebie i nie powiesz w końcu sobie: „Tak z każdym dniem chudnę tyle i tyle kg, bo…. ćwiczę regularnie tyle i tyle, jem w takich i w takich godzinach i sprawia mi to ogromną przyjemność – nic się nie zmieni. Spójrz przez pryzmat czasu i odpowiedz sobie na pytanie: CO CIĘ POWSTRZYMYWAŁO PRZED OSIĄGNIĘCIEM TWOJEGO CELU? Wypisz sobie to wszystko, określ skalę ważności, priorytety, wyeliminuj te najmniej ważne i skup się na tym, co najistotniejsze wg skali, jaką sama stworzyłaś i DO DZIEŁA! bo uda się, bo jesteś piękną istotką, która tylko na chwilę zapomniała o tym <3

 • Dziękuję <3 bardzo mądrze napisane i jest w tym wiele prawdy.Tak zgadzam się -"im dłużej trzymasz daną myśl przy sobie, tak długo ona będzie kierowała Tobą, rodząc takie, a nie inne emocje. To myśl jest matką emocji, nie Ty…" …..No ale myśli własnie stąd się biorą ,z tego jak oddziałowuje na nas otoczenie dlatego nie wszystko zależy od nas samych o czym tak często się pisze:)Jeśli ktoś nas zrani to bardzo cierpimy i to nie chwilę ale nieraz cale życie niestety.Zranić takze można kogoś własnie poprzez milczenie,ignorancję.I praktycznie nie mamy wpływu na to jaki koszmar przeżywamy.Wpływ mamy jedynie na siebie -możemy się uśmiechać,być życzliwym dla ludzi,budować to dobro ,te mosty,łączyć a nie dzielić nikogo.Nie mamy wpływu niestety na innych,którzy pałają nienawiścią bez przyczyny,ignorują,lekceważą.Przyczyną problemów w relacjach międzyludzkich jest często niewłaściwa interpretacja. Ktos sobie coś wmówi,uroi i tkwi w tym zamiast rozmawiać ,wyjaśnić.Niestety takie osoby zamykają sie w sobie,są nieżyczliwe,uparte,nienawistne i absolutnie nie chcą dialogu.Budują mury nie do pokonania.Owszem można starać się myslec o czymś innym ale tak naprawdę uwolnić się od nich jest chyba jednak trudno:) Bardzo cenne rady:) Dodam jeszcze -wysiłek fizyczny,gimnastyka,praca w ogrodzie,ćwiczenia oddechowe + sciaganie łopatek,jakieś hobby,które daje zadowolenie:) Pozdrawiam serdecznie 🙂 <3

  • Witaj Ewo,

   Dziękuję za Twój komentarz i za to, co pozostawiłaś tutaj po sobie – cenne słowa. Rozumiem Twoje stanowisko , że zarówno otoczenie, znajomi, rodzina mają ogromny wpływ na nas i na nasze zachowanie. Jednakże dopóki będziesz postrzegać to w kategorii – „nie mam na nich wpływu, oni mnie ranią, czy też zranią” – tak też będzie się działo. Dlaczego? bo Myśl wędruje w tamtym kierunku, zabiega o ich uwagę, a jeśli coś się nie zgadza, nie pasuje – następuje wewnętrzny bunt wyrażony bólem i cierpieniem. Oczywiście, że nie wszystko zależy od Ciebie, ale ważne właśnie w tym wszystkim jest to, aby taki stan rzeczy zaakceptować. Po co się boksować z czymś, z kimś, kto ignoruje, nie szanuje, kto uważa, że to tylko Twoja wina? Punktu widzenia tej osoby nie zmienisz tylko dlatego, że to Cię rani. Tamta osoba, albo jeszcze nie dojrzała do tego, aby uszanować, albo po protu nie jest jeszcze na to gotowa. Wszędzie są kłótnie, sprzeczki, niezgody, ale po co się szarpać ze swoimi myślami? Pełna akceptacja tego sprawi, że będzie mniej bolało, bo i tak nie zmieni to tego, że ktoś jest taki a nie inny, że gdzieś się dzieje tak, a nie inaczej. Akceptacja nie oznacza, że człowiekowi odpowiada przemoc, czy też ignorancja, arogancja. Nie, to nic innego jak brak wewnętrznego szarpania na zewnętrzne ataki osób, zdarzeń, na które i tak nie mamy wpływu. Taka postawa wymaga Czasu i Zrozumienia, ale… można i da się… 😉 Zdecydowanie zgadzam się z Tobą, że w zdrowym ciele – zdrowy duch, więc ruch jest jak najbardziej wskazany, do tego jakże cenne ćwiczenia oddechowe :-)) Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam Cię serdecznie.

 • Witaj, mnie tez się podoba to, co piszesz i jak piszesz. Co do tego artykułu, wszystko to prawda, rady są budujące i można z nich wiele skorzystać. Jednak sądzę, że dotyczą sytuacji, gdy emocje są powiedzmy sredniego natężenia , a z tymi lepiej lub gorzej razi sobie każdy z nas. Poza tym czas leczy drobne rany, zajmujemy sie czymś innym, zapominamy. Jednak są sytuacje w życiu, które przewracają nasz świat do góry nogami, niszcząc wszystkie marzenia, wyobrażenia plany, co wtedy. Jak zapanować nad paniką, rozpaczą, przerażeniem, cierpieniem…zadanym przez innych ludzi, a czasem przez los lub własne niedopatrzenie. Jak odgruzować się po zawaleniu się świata, jak złapać oddech…

  • Witaj Marzeno,

   Poruszyłaś temat, który wymaga bardziej obszernego rozpatrzenia, ale tutaj postaram się to napisać w sposób zwięzły. Napisałaś: „Poza tym czas leczy drobne rany, zajmujemy sie czymś innym, zapominamy”. Otóż…nigdy nie jest tak, że zapominamy, bardziej wypieramy, spychamy do kanałów podświadomości myśląc, że to jest już poza nami, a nie jest, bo tak naprawdę powraca to do nas w postaci kolejnych „przykrych”, niechcianych doświadczeń życiowych, osób, otoczenia itp. Zdaję sobie sprawę, że zdarzają się sytuacje, które jak to nazwałaś „przewracają nasz świat do góry nogami”, bo sama takowych doświadczyłam w swoim życiu. Marzeno, to nie sytuacja wywraca nasz świat i nasze życie do góry nogami, tylko my to czynimy. Wynika to z wcześniej stworzonej przez nasz umysł wizji, a nawet czasami iluzji, której kurczowo się trzymaliśmy, bo…wierzyliśmy w nią, bo wierzyliśmy w kogoś, komuś, w coś. W obliczu takich wydarzeń rodzą się przeróżne emocje i…ważne, aby nie walczyć z nimi. Jeśli masz krzyczeć, to krzycz, wykrzycz się, nie tamuj tego. Jeśli masz płakać, to wypłacz się, płacz nawet cały dzień i obserwuj swój organizm, swoje ciało. Ono za każdym razem bedzie dawało Ci znaki. Jak napisałam kiedyś, to myśl jest matką emocji – jeśli myślisz o czymś, o kimś w dany sposób, to rodzi się określona emocja, reakcja. Wszelka kreacja dokonywana jest przez Twój mózg, którego właścicielem jesteś Ty, więc to Ty tak naprawdę decydujesz jak zachowasz się w danej chwili. Można nad tym popracować, uwolnić się od tego. Pamiętaj, że umysł jest całkiem zwinnym i sprytnym psychologiem, ale on nie potrafi istnieć bez Ciebie, a Ty bez niego tak, bo on jest tak naprawdę narzędziem w Twoich rękach. Oceń co jest ważniejsze dla Ciebie i zostań przy tym. Stań się świadkiem swojego umysłu, obserwuj myśli i pozwól sobie na rozpoznanie za każdym razem swojej prawdziwej pozycji właśnie jako świadka swojego umysłu. Przejrzyj moje wcześniejsze artykuły, tam zamieściłam kilka dobrych wskazówek, ćwiczeń, a także konstruktywnych pytań, które wpływają odpowiednio na pracę umysłu. Dziękuję i pozdrawiam Cię serdecznie.

 • Dziękuję Olu… Myślisz, że gdyby pozwolić sobie na płacz, to on zamoistnie by ucichł w końcu… ? A jesli ciagle i ciągle wybucha na nowo, jeśli nie można oderwac sie od tego, co tam pod gruzami…Tak cięzko rozstac sie z marzeniami, przyjąc i zaakceptować to, co jest… Poczytam Twoje wczesniejsze artykuły…

 • Thank you for the post.I like your writing style and I’m trying to start
  a blog myself, I think I might read thru all your posts for some ideas!
  Thank you once more.

  • Hi Danial,

   Thank you for your kind words . Good luck with your blog . Regards .

 • Thanks for the nice blog. It was very useful for me.
  Keep sharing such ideas in the future as well. This was truly what I was
  looking for, and I am glad I got here! Thanks for sharing the such information with us.

 • I saw your content a while back and saved it to my computer.
  Only lately have I got a opportunity to check it and
  I must tell you nice work.incredibly very good content, i definitely
  really like this website, continue the good work.

 • I feel like I’m continuously looking for interesting things to find out about various
  subjects, however I manage to include your blog amongst what i read each day since
  you have persuasive entries that I look forward to.
  Hoping there are a lot more incredible material coming!

  • Thank you very much for your kind words . Yours sincerely 🙂

 • Goօd ɗay! Tɦiѕ is my firѕt comment here so I just
  wanted to gice ɑ quick shout out and tell yoս I really enjoy reading tɦrough yоur blog posts.
  Ϲan you suggеst any other blogs/websites/forums tҺat deal witɦ tthe same subjects?
  Αppreciate it!

 • I appreciate the time and energy you put into your website along with comprehensive information you provide.
  It’s good to come across a blog every from time to time that isn’t the same with other materials.

  Superb article! I’ve saved your website and I’m including
  your RSS feeds to my Google account.

 • Not often do I encounter a weblog that’s both educational and engaging, and let me tell you, you might have
  hit the nail on the head. Your conceptis excellent; the issue is something that not sufficient individuals are speaking smartly about.
  I am very happy that I stumbled across this in my pursuit of something
  relating to this.

 • You’re so awesome! I dont suppose Ive read anything like this before.
  So nice to find any individual with some original thoughts on this subject.
  truly thank you for starting this up. this website is one thing that’s
  wanted on the web, somebody with a bit of originality.
  good job for bringing new things to the internet!

 • I wanted to thank you a lot more for this incredible website you have made here.
  It’s definitely is full of useful tips for all those who are
  truly enthusiastic about this subject matter, particularly this very post.

 • Thanks for the good blog. It was very useful for me.
  Keep sharing such ideas in the future as well. This was in fact what I
  was looking for, and I’m glad I got here! Thank you for
  sharing the such information with us.

 • Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out.
  I’m certainly loving the information. I’m bookmarking
  and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and great design and style.

 • I think this is one of many most significant info for me.
  And i’m pleased reading your article. However want
  to remark on some general things, the web site style is
  good, the articles are very great. Good job, many thanks.

 • Helpful information as well as excellent design you’ve got here!
  I want to thank you for sharing your good ideas
  and putting the time into the stuff you distribute! Terrific work!

 • Thanks for the good blog. It was extremely helpful
  for me. Keep sharing such ideas in the future as well.
  This was truly what I was searching for, and I am glad I got here!

  Many thanks for sharing the such information with us.

 • Wow! This might be one of the most useful blogs we’ve ever arrive
  across about this subject.Excellent. I’m also an expert
  in this topic therefore I can understand your effort.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 19 =